ساختمان گلخانه و انتخاب محل ساخت گلخانه

گلخانه

ساخت گلخانه

هدف اصلی از ساخت گلخانه ایجاد یک محوطه مجزا از محیط بیرون برای فراهم کردن شرایط مساعد جهت رشد گیاهان است. موقعیت و جهت صحیح گلخانه برای موفقیت در تولید نشاء و به حداکثر رساندن میزان دریافت نور خورشید بسیار مهم است. تجهیزات تولید نشا باید به دور از مزارع پرورش سبزی باشند چرا که این مزارع دارای آفات و بیماری های مختلفی هستند که به راحتی راه خود را به محل تولید نشاء پیدا می‌کنند. محل مورد نظر برای احداث گلخانه باید به اندازه کافی از درختان یا ساختمان های اطراف دور باشد تا سایه آنها در طول روز روی گلخانه نیفتد.

محل مورد نظر برای احداث گلخانه باید مسطح و دارای زهکش خوب باشد و دسترسی به مقادیر زیاد آب با کیفیت بالا داشته باشد و همچنین آب سطحی نباید داخل گلخانه جاری شود و در صورت نیاز از آجر آب گذر استفاده شود.  از احداث گلخانه در فاصله کمتر از ۳ برابر ارتفاع درختان، ساختمان ها و … باید پرهیز کرد . گلخانه باید در جایی احداث شود که از باد های تند در پناه باشد.

از دیگر موارد مهم در مورد انتخاب محل احداث گلخانه می‌توان به جهت گلخانه، وجود کاگر گلخانه ماهر ، راه های حمل و نقل مناسب، دسترسی آسان به تجهیزات ، قوانین  منطقه ای و محلی و محل کافی برای توسعه آن اشاره نمود. محل قرار گرفتن گلخانه باید در کنار منابع کافی و قابل اطمینان از برق، آب، و گاز باشد. آماده کردن راه ارتباطی خوب ، پارکینگ و … همگی از عوامل تعیین کننده در تولید تجاری  هستند قرار دادن انبار امکانات و تجهیزات مورد نیاز در شمال گلخانه ضروری است.

انواع ساختمان گلخانه

ساختمان گلخانه بسته به امکانات و شرایط موجود میتواند متفاوت باشد، اما به طور کلی سه مدل اصلی در ساختمان گلخانه ها به صورت مثلثی ، نیم دایره و منحنی شکل دیده می‌شود.

ساختمان گلخانه

 

در هر منطقه بسته به شرایط موجود میتوان  گلخانه ها را به اشکال مختلفی بنا کرد ولی در هر حال،‌ طرح به کار رفته میتواند در قالب یکی از مدل های اصلی بگنجد.

ساختمان گلخانه

گلخانه های متصل به هم نسبت به گلخانه های تکی، به دلیل مساحت کمتر از نظر گرم کردن کارآمدتر هستند. مقاومت ساختمان گلخانه باید در حدی باشد که بتواند در برابر باد های محلی و سنگینی برف مقاومت داشته باشد. ساختمان بیشتر گلخانه های تجاری  موجود از آلومینیوم یا فلزات گالوانیزه است. پی ساختمان گلخانه باید توانایی تحمل وزن آن را داشته باشد. درساخت گلخانه ها باید با در نظر گرفتن استحکام کافی ، کمترین مقدار مصالح ساختمانی را به نحوی بکار برد که بیشترین میزان نور به داخل گلخانه نفوذ کند.

طراحی گلخانه باید به صورت باز باشد، یعنی فضای کافی برای رفت و آمد کارگران گلخانه و تجهیزات در نظر گرفته شود و همچنین برای عبور تجهیزات و عوامل تولید از درهای با ارتفاع و عرض زیاد استاده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.